نمایش «نوشتن بر شهر» در حمایت از کیوان کریمی در ایتالیا
🕓  یکشنبه, ۳ام بهمن, ۱۳۹۵ /   نظرات
Keivan-Karimi-Amadnews

نمایش فیلم «نوشتن در شهر» در کشور ایتالیا در حالی روز اول فوریه انجام شد که چند هفته‌ای است «کیوان کریمی» فیلمساز کرد ایرانی و کارگردان این اثر به اتهام ساخت این فیلم به یک‌سال حبس و ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم و در زندان اوین به سر می‌برد.

«کیوان کریمی» ۳۱ ساله، اولین بار در سال ۲۰۱۳ با اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به مقدسات» بازداشت و سپس به قید وثیقه آزاد شد. اتهاماتی که برای ساخت فیلم «نوشتن بر شهر» بر او وارد شده است.

این فیلم در سال‌های گذشته برنده جوایز بین المللی متعددی شده و آخرین فیلم کریمی (طبل) در هفته منتقدان جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد. در حالی که وی به دلیل محکومیت فوق امکان شرکت در این جشنواره را پیدا نکرد.

در بیانیه ۱۰۰autori آمده است که: «این بی‌عدالتی و خشونت نباید در سکوت برگزار بشود.»

۱۰۰autori ایتالیا با همکاری سازمان عفو بین الملل، حقوق بشر ایران و casa del cinema ایتالیا، اقدام به نمایش فیلم «نوشتن بر شهر» کرده است؛ فیلمی که دلیل محکومیت کیوان کریمی شده و به گرافیتی‌ها به عنوان ابزار بیان سیاسی نگاه می‌کند.

لوکا رافائل، از اعضای انجمن ملی کارگردانان، تهیه‌کنندگان، بازیگران، فیلمنامه نویسان و عوامل سینما و تلویزیون ایتالیا با بیان اینکه تماشای «نوشتن بر شهر» با دانستن اینکه کیوان کریمی در حال تجریه چه دوره‌ای است، ناراحت کننده است، به ویژه این‌که هنرمندان بسیاری در سرتاسر جهان به دلیل بیان نگاه ویژه خود از نظر سیاسی، مذهبی و اجتماعی محکوم شده‌اند؛ نگاهی که با نگاه صاحبان قدرت همخوانی ندارد.

وی گفت: «ما می‌توانیم اعتراض کنیم و وظیفه داریم که این کار را بکنیم.» مراسمی که در اول فوریه برگزار می‌شود نمادی است از حمایت از آزادی بیان، برای کیوان و برای همه.

این بیانیه به امضای «فرانچسکو برونی» رئیس هیئت مدیره انجمن ملی کارگردانان، تهیه‌کنندگان، بازیگران، فیلمنامه نویسان و عوامل سینما و تلویزیون ایتالیا، «کوزیمو کالامینی»، عضو انجمن ملی کارگردانان، تهیه کنندگان، بازیگران، فیلمنامه نویسان و عوامل سینما و تلویزیون ایتالیا، «ریکاردو نوری»، سخنگوی عفو بین الملل ایتالیا و «کریستینا انونزیاتا» رئیس حقوق بشر ایران در ایتالیا رسیده است.

 لینک کوتاه: https://wp.me/p6nXKU-3Ys