اقتصاد اسلامی در جامعه چگونه میسر می شود؟
🕓  شنبه, ۱۸ام دی, ۱۳۹۵
Mohammadreza-Nekounam-Amadnews
 » آیت‌الله محمدرضا نکونام

حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرماید: «الکمال کلّ الکمال التفقّه فی الدّین و تقدیر المعیشه». حدیث شریف تمامی کمال را در گرو معرفت دینی و چینش درست زندگی در جهات مختلف آن و به‌ویژه اقتصاد می داند.

مراد از فقه در دین، تنها فروع فقهی و فقه رایج نمی‌باشد و شامل تمامی شؤون دینی از اصول تا فروع و از عقاید تا اخلاق و از مسایل فردی تا امور اجتماعی و سیاسی و دیگر شؤون دین و دنیا می‌گردد که باید همهٔ این امور را آگاهی دینی دانست.

دین‌داری بدون اقتصاد و روش درست تأمین معیشت هرگز قابل جمع نمی‌باشد تا جایی که «من لا معاش له لا معاد له» در شریعت وارد شده است و کسی که روش صحیحی از زندگی مادی خود نداشته باشد عاقبت خوشی نخواهد داشت.

پس رابطهٔ اقتصاد و نوع تحصیل هزینهٔ زندگی و سامان‌بخشی امور مادی با دین‌داری تنگاتنگ است؛ اگرچه اقتصاد و امور مادی زمینهٔ اعدادی در جهت تحصیل کمال دارد و می‌باید تمامی امور مادی در جهت ارتقای معنوی به کار گرفته شود.

محتوا، سیستم، ممیزی، اعلان، مالیات و جزا، شش زیرساخت اصلی اقتصاد اسلامی است. ما این امور را در درس‌های فقهی خود با عنوان «اقتصاد اسلامی» به تفصیل بر رسی کرده‌ایم.

اقتصاد اسلامی زمانی در جامعه قابل جریان است که این زیرساخت ها به طور کامل در اقتصاد اجرایی گردد. برای نمونه، نسبت به جزا و حدود گفته ایم: دزدی در این دوره بر دو گونهٔ تخصصی و سطحی است.

این دزدان فقیر هستند که دزدی سطحی و ابتدایی دارند و یک دزدی آبروی آنان را بر باد می‌دهد. از چنین دزدانی باید دست‌گیری کرد نه آن که دستشان را قطع کرد و باید به آنان شغل داد و دستشان را گذاشت تا دست به کار برند مگر کسی باشد که نتواند ترک دزدی کند و به مرض دزدی گرفتار باشد.

دزدی تخصصی در طبقهٔ مرفهان، سرمایه‌داران و برخی از کارگزاران حکومتی است که آبرومندانه دزدی می‌کنند و خون مردم را در شیشه می‌کنند و آن را بر سر میز پرافتخار ریاست یا سجادهٔ زاهدانهٔ عبادت سر می‌کشند و برای همه هم محترم هستند.

اقتصاد کشور از اینان است که علیل می‌گردد و فقر از اینان است که به دزدان فقیر می‌رسد. حدود الهی را نخست باید بر این گروه جاری نمود که از حد فسادانگیزی عمومی تا حد قطع دست را در بر می‌گیرد.

برخی که به ناگاه دارای سرمایه‌های کلان می‌شوند، «دولت صالح حق دارد از وی استفسار نماید که آن را از کجا آورده است» تا فسادهای اقتصادی کنترل گردد و سرمایه‌های مردم فقیر و مستضعف جامعه به جیب عده‌ای خاص که دزدانی آبرومند هستند نرود. البته کسی که دارایی دارد و برای آن سند کار و تلاش خود را ارایه می‌دهد، افتخارآفرین است.

 
 مقالات مندرج لزوما مورد تایید یا انعکاس دهنده نظرات آمدنیوز نیست.
 
 لینک کوتاه: https://wp.me/p6nXKU-3Fh