۴۰۰ ایرانی در ترکمنستان اسیرند؛ وزارت امور خارجه چه اقدامی انجام داده است؟
🕓  پنج شنبه, ۱۶ام دی, ۱۳۹۵ /   نظرات
zendan-torkamanestan-amadnews

بر اساس گزارش منابع خبری «آمدنیوز»، حدودا ۴۰۰ ایرانی در کشور ترکمنستان به دلایل متعدد زندانی‌اند. بسیاری از این افراد قربانی سیاست‌های غلط دولت دهم و مسامحه دولت یازدهم هستند، چرا که بسیاری از آنان به جرائمی مضحک گرفتار شده‌اند. «همراه داشتن یک بسته قرص استامینوفن کدئینه» و یا «یک میلی گرم مواد مخدر» که حتی قابلیت مصرف را نیز برای بسیاری از آنان نداشته است! حتی رانندگانی که در خاک ترکمنستان «تصادف رانندگی منجر به فوت» طرف مقابل انجام داده‌اند، پس از پرداخت خسارت طرف ترکمن، باز هم به زندان طویل المدت در آن کشور محکوم شده‌اند. در واقع دولت ترکمنستان این ایرانیان را برای تحت فشار قرار دادن ایران به گروگان گرفته تا به هدفش که همانا پرداخت ۱/۸ میلیارد دلاری گازی است، برسد.

این زندانیان در وضعیت اسف‌بار بهداشتی، درمانی، تغذیه و رفاه به سر می برند، به طوری‌که چندین نفر از آنان دچار بیماری‌های خطرناک هپاتیت، سل، قلبی و گوارشی و… گردیده‌اند.

دولت ترکمنستان با ایران قرارداد «انتقال و تبادل محکومین» دارد، اما بنا به دلیلی که در بالا ذکر شد، از اجرایی کردن آن خودداری کرده است.

حال جای سؤال این‌جاست که وزارت امور خارجه کشورمان برای حفظ کرامت انسانی شهروندان زندانی ایرانی در کشور ترکمنستان، چه اقدام مؤثری انجام داده است؟ آیا هماهنگی‌ای میان وزارت امور خارجه با وزارت نفت و فشار به دولت ترکمنستان برای آزادی این ۴۰۰ ایرانی در بند زندان‌های آن کشور صورت پذیرفته؟ آیا زندانی شدن ایرانیان در کشوری دیگر و عدم دخالت مؤثر وزارت امور خارجه کشورمان در این نوع مناسبات، عزت ملی را آسیب نمی‌زند؟

 لینک کوتاه: https://wp.me/p6nXKU-3EU