تفاوت دو خبر منتشر شده در رسانه‌های داخلی در خصوص آتش بس در سوریه
🕓  جمعه, ۱۰ام دی, ۱۳۹۵ /   نظرات
irna-amadnews

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) در خبر مخابره شده روز گذشته به نقل از ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه، نام «ایران» را به عنوان یکی از حافظان اصلی آتش بس در سوریه در کنار روسیه و ترکیه معرفی کرده. این در حالی است که در خبر مخابره شده توسط خبرگزاری فرانسه، تنها از دو کشور روسیه و ترکیه به عنوان حافظان اصلی آتش بس در سوریه نام برده شده است!

به گزارش «آمدنیوز»، دو شب قبل رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین طی گفت‌وگوی تلفنی، بر تعهد و ضمانت دو کشور به عنوان حافظان اصلی صلح در سوریه تأکید کردند، اما بر اساس برگردان خبر اصلی خبرگزاری فرانسه در رسانه‌های داخلی، نام «ایران» به عنوان یکی از طرفین حافظ صلح در سوریه در کنار دو کشور ترکیه و روسیه وجود ندارد.

بر اساس معاهدات فی‌مابین منعقد شده در آنکارا پایتخت ترکیه، نام کشورمان به عنوان یکی از حافظان آتش بس در کشور سوریه ذکر نشده است.

ایران همواره حضور نظامی خود در کشور سوریه را «مستشاری» و به درخواست کشور سوریه ذکر می‌کند، اما مشخص نیست چرا کشورمان نتوانسته علی‌رغم تحمل خسارت‌های سنگین انسانی و لجستیکی، در صحنه توافق سیاسی سوریه حاضر باشد.

به نظر می‌رسد ایران اساسا به عنوان یک نیروی مستقل نظامی در سوریه به رسمیت شناخته نمی‌شود و حضور کشورمان در سوریه، ذیل سایه‌ی کشورهای قدرتمند دیگری چون روسیه تعریف شده است.

این توافق، در پی نشست محرمانه روز گذشته روسیه و ترکیه و معارضان سوری مورد حمایت ترکیه در آنکارا حاصل شده است.

 لینک کوتاه: https://wp.me/p6nXKU-3To