زنجانی چقدر برای «آزادی» و «ماندن» پرونده‌اش در سپاه رشوه داد؟
🕓  چهارشنبه, ۸ام دی, ۱۳۹۵ /   نظرات
babak-zanjani-amadnews

صبح امروز حسن روحانی در نشست تخصصی جامعه نظارت و بازرسی دولت که در محل سالن اجلاس سران تهران برگزار شد، ‌گفت: این‌همه دستگاه‌های نظارتی وجود داشتند، کدام یک نظارتش دقیق نبوده و یا قوانینش اشکال داشته و یا افرادی با آن سهیم بودند اگر یک نفر به تنهایی سه میلیارد دلار را به جیب می‌زند باید پرسید به کجا وصل بوده چه کسانی شریکش بودند و در چه رده و درجه‌ای قرار داشتند چگونه نفت و اموال در اختیار یک نفر قرار گرفته و صد‌ها میلیون دلار را به یک نفر داده‌اند. دستگاه قضایی رسیدگی کرده به حکمی رسیده من درباره حکم و دستگاه قضا حرفی ندارم، رسیدگی کرده و به حکمی رسیده است.اماسوال مردم همچنان باقی است. فردی اعدام شود. پول چه شد؟ کجا رفت؟ چه کسانی نقش داشتند؟

رییس‌جمهور سپس تأکید کرد: از آغاز پرونده گفتم این فرد به جای دستگاه قضا در اختیار وزارت اطلاعات قرار گیرد تا اطلاعات آن آشکار شود بعد در اختیار قوه قضاییه قرا بگیرد. اما به هردلیلی این نظر عملی نشد. ولی انتظار مردم این است که ماجرا برای مردم مشخص و سوال مردم پاسخ داده شود.

اما چرا پرونده بابک زنجانی در اختیار وزارت اطلاعات قرار نگرفت؟

یک مقام بلندپایه در قوه‌ی قضاییه به منابع خبری «آمدنیوز» می‌گوید: «بابک زنجانی از طریق خواهرش «بهارک زنجانی» و یکی از وکلا، مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان به مقامات قضایی مرتبط با پرونده‌ی خود رشوه داده است.»

وی می‌افزاید: «این مبلغ کلان ابتدا قرار بود برای آزادی بابک زنجانی پرداخت شود، اما با طی مراحل قضایی پرونده و اصرار دولت برای بازگرداندن ۳ میلیارد دلار اموال بیت‌المال و پول نفت کشور، این آزادی منتفی و قرار شد پرونده در اختیار ضابط قضایی خاص (سپاه پاسداران) قرار گیرد.»

بر اساس اطلاع منابع خبری «آمدنیوز»، «ابوالقاسم صلواتی» رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به عنوان قاضی پرونده بابک زنجانی، چندین ملک گران‌قیمت و مقادیر معتنابهی پول از طریق واسطه خود «احمدرضا محمد ولی الیگودرزی» دریافت کرد که یک ملک گران‌بهای چند طبقه در میدان آرژانتین تهران نیز، جزو این اموال بوده است.

این مقام ارشد قوه‌ی قضاییه در ادامه می‌افزاید: «پس از اطلاع حفاظت اطلاعات قوه‌ی قضاییه از این موضوع و فسادهای مالی متعدد ابوالقاسم صلواتی در سایر پرونده‌های سیاسی، موضوع از طریق برخی منابع به طور مخفیانه به اطلاع دولت رسید و در پی آن سال گذشته یکی از مقامات ارشد دولتی طی ملاقاتی خصوصی با رهبری جمهوری اسلامی اظهار کرد: «۳ میلیارد دلار از اموال بیت‌المال و دولت، نزد بابک زنجانی است و به دلیل مقاومت قوه‌ی قضاییه و دریافت رشوه ۴۰۰ میلیارد تومانی توسط مسئولین ارشد این قوه، مقامات قضایی پرونده را به وزارت اطلاعات نمی‌سپارند تا پول بیت‌المال به دولت بازگردانده شود.»

این مقام ارشد دولتی به آیت‌الله خامنه‌ای می‌گوید: «سپاه پاسداران بابک زنجانی را در اختیار گرفته و او را برای تحقیقات به وزارت اطلاعات نمی‌سپارد تا دولت در جریان جزییات این پرونده قرار گیرد.»

پس از اظهارات این مقام دولتی، آیت‌الله خامنه‌ای به وی اظهار می‌کند: «می‌گویم شما و دولت را در جریان جزییات پرونده زنجانی قرار دهند.» اما با گذشت یک‌ سال از این ملاقات، هنوز هیچ تماسی از جانب سازمان اطلاعات سپاه برای در اختیار گذاردن جزییات پرونده بابک زنجانی به وزارت اطلاعات گرفته نشده است.

گفتنی است بابک زنجانی ارتباطات خاص و ویژه‌ای با «حیدر مصلحی عراقی» و «یزدی» معاون اقتصادی وقت واجا (وزارت اطلاعات) داشت و پس از حضور در کمیسیون ویژه مقابله با تحریم‌ها در دولت احمدی‌نژاد، با معرفی «مصلحی عراقی» و «یزدی» به فرماندهان سپاه پاسداران، پروژه‌های متعددی را برای سپاه به انجام رسانید که یکی از آنان «پولشویی» از طریق «بانک انصار» بوده است.

 لینک کوتاه: https://wp.me/p6nXKU-3Ti