یک استاد دانشگاه ترکیه، زندان رجایی شهر را «گوآنتاناموی ایران» نامید
🕓  جمعه, ۱۸ام دی, ۱۳۹۴ /   نظرات
Iran-saudia-Amadnews-1
 / ترجمه نرگس رضایی

استاد دانشگاه ترکیه هم‌سو با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه، اعدام شیخ نمر را «مسئله داخلی» عربستان دانست که ایران آن را مذهبی کرده است.

بزرگترین آژانس خبری ترکیه وابسته به دولت در قالب مقاله‌ای به تنش ایجاد شده بین ایران و عربستان در روزهای اخیر پرداخته و با ارائه دلایلی، اعدام شیخ نمر را یک مسئله داخلی دانسته که ایران آن را مذهبی جلوه داده و بعد سیاسی مذهبی موضوع را برجسته‌تر کرده است.

این مقاله که به قلم یک استاد دانشگاه در حوزه علوم اسلامی نوشته شده، با رد مذهبی نبودن اعدام شیخ نمر، مهر تایید بر اظهارات روز گذشته رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه می‌گذارد که در جمع مختارها در کاخ ریاست‌جمهور اظهار کرد «موضوع اعدام شیخ نمر مذهبی نبوده و مسئله‌ای داخلی مربوط به کشور عربستان است.»

نویسنده مقاله هم‌سو با رییس‌جمهور ترکیه بر داخلی بودن موضوع اعدام شیخ نمر تاکید داشته و اعتراض ایران به موضع را از بعد سیاسی- مذهبی مورد بررسی قرار می دهد و البته در این میان به وضعیت اعدام‌ها در ایران نیز می‌پردازد که از دیدگاه نویسنده بی‌توجه به واکنش‌های بین المللی اجرایی می‌شود.

این مدرس دانشگاه در این رابطه به نام «بهرام احمدی» اشاره می‌کند که از نظر او یک «سنی مذهب» دین‌دار بوده و علی‌رغم اعترافاتش محکوم می‌شود.

او در ادامه زندان رجایی‌شهر کرج را «گوآنتاناموی ایران» می‌نامد و اعدام سنی مذهب‌ها را سیاسی جلوه می‌دهد. اما در مورد شیخ نمر چنین اعتقادی نداشته و معتقد است دولت عربستان اقدامات این شیخ شیعی را «فتنه» تشخیص داده است.

نویسنده مقاله به سیاست‌های ایران بعد از پیروزی انقلاب پرداخته که ایران قصد تاثیر بر شیعیان منطقه داشته و در نهایت گریزی به حوادث سال‌های اخیر بحرین می‌زند که عربستان سعودی با استقرار تانک در این کشور به مقابله با ایران پرداخت و در واقع اشاره به تقابل دو کشور شیعی و سنی در راستای تاثیرگذاری مذهبی دارد.

در این مقاله بلندبالا سیاست‌های مذهبی ایران به موازات ورود عربستان برای دفع موضوع مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت این سوال را مطرح می‌کند که آیا با این سابقه و با در نظر گرفتن تنش‌های اخیر، تنش موجود به «جنگ مذهبی» منجر خواهد شد یا خیر؟

 لینک کوتاه: https://wp.me/p6nXKU-3yl