دهن کجی آشکار به قانون اساسی: برگزاری «راهپیمایی مسلحانه» در ارومیه
🕓  پنج شنبه, ۱۷ام دی, ۱۳۹۴ /   نظرات
uroomiieh-shekh-namar-Amadnews

در حالی‌که اصل ۲۷ قانون اساسی هر گونه راهپیمایی و اجتماع مسلحانه را اقدامی غیرقانونی اعلام کرده، روز گذشته بسیجیان و سپاهیان شهر ارومیه به سلاح‌های اتوماتیک و خودکار در وسط خیابان به «لشگرکشی خیابانی» پرداختند!

به گزارش «آمدنیوز»، اصطلاح «لشگرکشی خیابانی» برای نخستین بار توسط رهبر جمهوری اسلامی در خطبه‌های نماز جمعه ۲۹ خردادماه ۱۳۸۸ به کار برده شد. وی این اصطلاح را برای معترضین به نتایج کودتای انتخاباتی ریاست جمهوری سال ۸۸ به کار برد؛ افرادی‌که با دست‌های خالی فقط به دنبال «رای» خود بودند و توسط سپاه، بسیج و نیروهای امنیتی به خاک و خون کشیده شدند.

اما تنها چند روز پس از اعلام خبر اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه عربستانی توسط وزارت کشور عربستان و واکنش شدید به این موضوع در ایران که با حمله به سفارت سعودی در تهران و کنسول‌گری این کشور در مشهد آغاز گردید، راهپیمایی‌های اعتراضی به این اعدام در برخی شهرهای کشور ادامه دارد.

یک وب‌سایت محلی، تصاویر یکی از این راهپیمایی‌ها که روز سه‌شنبه در ارومیه برگزار شده را منتشر کرده که در آن «مردان و زنان مسلح به سلاح‌های اتوماتیک» را نشان می‌دهد که با مسلسل‌های AK47 (کلاشنیکف) در خیابان‌های ارومیه رژه می‌روند!

نمایش اسلحه در راهپیمایی‌های اعتراضی موضوعی جدید و آشکارا مخالف با قانون اساسی است که در دیگر راهپیمایی‌های مشابه، چنین اقدامی مشاهده نشده است. گو این‌که در دوران پس از وفات بنیان‌گذار جمهوری اسلامی قرار است تمامی اصول قانون اساسی یک به یک نقض و باطل اعلام گردد!

مردم شهر ارومیه از ساعت ۱۵ روز گذشته با تجمع در میدان ولایت‌فقیه با سر دادن شعارهایی بر ضد حکومت عربستان، اقدام این کشور را در اعدام شیخ نمر را محکوم کردند.

به گزارش منابع محلی، تجمع‌کنندگان با پیمودن خیابان امام ارومیه ضمن سر دادن شعارهایی بر ضد حکومت عربستان، رژیم صهیونیستی و ایالات متحده آمریکا در میدان امام حسین (ع) ارومیه و در مقابل مسجد لطفعلی‌خان گردهم آمده و خواستار برخورد متناسب دولت ایران با اقدامات عربستان سعودی شدند.
uroomiieh-shekh-namar-Amadnewsدر این تجمع غیرقانونی حجت‌الاسلام مهدی مهدوی، مسئول نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه شهدا آذربایجان‌غربی برای حاضران سخنرانی کرده است.

نادر قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز به «شهروند» گفت: بسیجیان ارومیه با اسلحه به این راهپیمایی آمده بودند و می‌توان گفت «چند‌هزار نفر با اسلحه در ارومیه علیه جنایات آل‌سعود تظاهرات کردند.»

قاضی‌پور می‌گوید: «خودش هم در این تجمع حضور داشته و حمل اسلحه در این راهپیمایی با مجوزهای لازم بوده است!»

به گفته این نماینده مجلس، بسیجیان اسلحه به دست در این راهپیمایی رژه رفته‌اند اما مردم عادی هم در این راهپیمایی حضور داشته‌اند.

به گفته نادر قاضی‌پور مجوز این راهپیمایی از شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گرفته شده است.
uroomiieh-shekh-namar-Amadnewsنماینده مردم ارومیه در پاسخ به این سوال که آیا مجوز حمل سلاح در راهپیمایی هم جزو مجوز راهپیمایی بوده که از شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اخذ شده است، گفت: در این راهپیمایی استاندار و فرماندار هم شرکت کردند و در این زمینه مشکلی وجود نداشته است.

به نظر می‌رسد اصطلاح معروف «لشگرکشی خیابانی» برای این اقدام خلاف مصرح قانون اساسی جمهوری اسلامی مناسب‌تر باشد تا تجمع مردمی معترض با دستان خالی که صرفا برای مطالبه «رای» خود به خیابان‌ها «راهپیمایی سکوت» برگزار کرده بودند!

سحام

 لینک کوتاه: https://wp.me/p6nXKU-3xF