برای نخستین بار صورت می‌گیرد:
افشای اسامی بدهکاران کلان بانکی/ سند (بخش دوم)
🕓  دوشنبه, ۲ام آذر, ۱۳۹۴ /   نظرات
Bank-Melli-Iran-Amadnews

«آمدنیوز»/ گروه اقتصادی: در بخش نخست این گزارش خبری، نام «پانزده بدهکار کلان بانکی» بانک ملی ایران منتشر گردید.

«گزارش محرمانه هیئت تحقیق و تفحص از نظام بانکی کشور» اسامی بدهکارانی را شامل می‌شود که از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰ (اوج درآمد نفتی ایران در دولت محمود احمدی‌نژاد) نسبت به دریافت تسهیلات کلان بانکی اقدام کرده‌اند و زمان بازپرداخت بدهی آنان به دلایل متعدد از جمله، «در دست داشتن توصیه نامه‌های متعدد از سوی افراد صاحب نفوذ»، «درخواست استمهال برای بازپرداخت بدهی‌ها» و «ناکافی بودن وثائق سپرده شده به بانک‌ها»، تاکنون به تعویق افتاده است. برخی از این افراد و شرکت‌ها نیز اقدام به بازپرداخت بخشی از بدهی‌های خود به بانک‌ها کرده‌اند. تمامی این تسهیلات با احتساب هر دلار ۱۰۰۰ تومان و کمتر، توسط این افراد دریافت شده است. این لیست به صورت هفتگی در «آمدنیوز» منتشر می‌شود.

۱۶- صفری: در ردیف شانزدهم نام بدهکاران کلان بانکی بانک ملی ایران، نام خانوادگی صفری قرار دارد که به دلیل عدم درج نام کامل، قادر به تشخیص هویت این بدهکار کلان بانکی نبودیم. وی مبلغ ۱/۰۲۹/۹۸۱/۶۵۰/۴۷۲ وام بانکی از بانک ملی ایران دریافت کرده که برای دریافت این مبلغ، تنها ۴۵۴/۸۲۰/۹۰۰/۰۰۰ وثیقه نزد این بانک سپرده است. با احتساب جرائم دیرکرد مرسوم در مقررات پرداخت تسهیلات بانکی، رقم فوق تاکنون به بیش از ۳ برابر افزایش یافته و بانک ملی ایران به دلیل کسری وثائق از دریافت مطالبات خود ناتوان مانده است.

۱۷- مجید زنگی آبادی: بر اساس تحقیقات انجام شده، وی تولید کننده محصولات غذایی و آشامیدنی در استان کرمان است و ظاهرا در امر تولید و بسته بندی آجیل و پاک کردن و بسته بندی حبوبات نیز فعالیت دارد. آقای زنگی آبادی مبلغ ۱/۴۲۴/۲۴۰/۳۶۸/۹۶۷ تسهیلات بانکی از بانک ملی ایران دریافت کرده که برای دریافت این میزان تسهیلات، مبلغ
۵۳۸/۴۳۹/۵۹۰/۷۹۱ مثیقه نزد این بانک سپرده است. با احتساب جرائم دیرکرد مرسوم در مقررات پرداخت تسهیلات بانکی، رقم فوق تاکنون به بیش از ۳ برابر افزایش یافته و بانک ملی ایران به دلیل کسری وثائق از دریافت مطالبات خود ناتوان مانده است.

۱۸- ابرقویی: به دلیل عدم درج نام کامل این بدهکار کلان بانکی در لیست محرمانه هیئت تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از نظام بانکی کشور، اطلاعات خاصی از وی به دست نیامده است. آقای ابرقویی مبلغ ۸۷۶/۵۷۲/۵۲۲/۰۶۱ از بانک ملی ایران تسهیلات دریافت کرده که برای دریافت این مبلغ، ۷/۰۲۰/۵۴۱/۰۸۸ وثیقه نزد این بانک سپرده است. با احتساب جرائم دیرکرد مرسوم در مقررات پرداخت تسهیلات بانکی، رقم فوق تاکنون به بیش از ۳ برابر افزایش یافته و بانک ملی ایران به دلیل کسری وثائق از دریافت مطالبات خود ناتوان مانده است.
Banke-Melli-Iran-Amadnews۱۹- راودمند: از بدهکار کلان بانکی ردیف نوزدهم نیز به دلیل عدم درج نام کامل وی در لیست بدهکاران کلان بانکی اطلاعات خاصی به دست نیامده است. وی مبلغ ۱/۳۶۲/۵۵۲/۹۷۴/۳۳۷ تسهیلات از بانک ملی ایران دریافت کرده که برای دریافت این میزان تسهیلات، مبلغ ۵/۳۰۸/۲۲۱/۰۰۰/۰۰۰ وثیقه نزد این بانک سپرده است. با احتساب جرائم دیرکرد مرسوم در مقررات پرداخت تسهیلات بانکی، رقم فوق تاکنون به بیش از ۳ برابر افزایش یافته و بانک ملی ایران به دلیل کسری وثائق از دریافت مطالبات خود ناتوان مانده است.

۲۰- زاگرس درخشان: این شرکت تولید کننده کاشی پُرسلانی آنتیک جایگزین سنگ، مناسب کف، نما، دیوار و پله با بهره گیری از ماشین آلات مدرن بوده و طبق اطلاعات موجود، فعالیت خود را از سال ۱۳۸۶ آغاز نموده است. کارخانه زاگرس درخشان در محیطی حدود ۱۰ هکتار زمین در اشتهارد کرج قرار دارد. از قرار اطلاع، صنایع تولیدی زاگرس درخشان در بخش صادرات نیز بسیار فعال بوده و صادر کننده کاشی پرسلانی به کشورهای حوزه خلیج فارس از قبیل عراق، پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان، ارمنستان، افغانستان، ترکیه و سوریه بوده است. ولی وب‌سایت این شرکت به آدرس http://www.zagrostiles.net/ ظاهرا به دلیل عدم پرداخت هزینه اجاره سالانه سرور در دسترس نیست. دو آدرس ثبت شده از دفتر این شرکت موجود است که یکی در خیابان ولی عصر، تقاطع مطهری، خیابان فتحی شقاقی، میدان سلماس، خیابان شهریار، نبش چهاردهم، پلاک ۱۰۷ و دیگری در همان خیابان شهریار، پلاک ۳۹ بوده است. شرکت زاگرس درخشان مبلغ ۸۲۹/۴۶۲/۴۶۶/۱۵۸ تسهیلات بانکی از بانک ملی ایران دریافت کرده که برای دریافت این میزان تسهیلات، مبلغ ۲۹۷/۴۲۹/۱۹۱/۲۸۳ وثیقه نزد بانک ملی ایران سپرده است. با احتساب جرائم دیرکرد مرسوم در مقررات پرداخت تسهیلات بانکی، رقم فوق تاکنون به بیش از ۳ برابر افزایش یافته و بانک ملی ایران به دلیل کسری وثائق از دریافت مطالبات خود ناتوان مانده است.

۲۱- کاظم مشفقی: وی در ۲۹ فروردین ۱۳۸۶ به عنوان نایب‌رییس دوم اتاق بازرگانی ارومیه انتخاب شده است. مشفقی در سال ۱۳۸۱ مدیر خانه صنعت ومعدن (در زمان مدیریت مهندس جمشید انصاری در استانداری آذربایجان غربی) بوده است که به دلیل اختلافات خود با حسن انتظار و عیسی شمس مولوی – پایه‌گذاران اتاق بازرگانی ارومیه – انتخابات اتاق ارومیه در شرایط خاصی برگزار گردید. این بدهکار ردیف بیست و یکم لیست هیئت تحقیق و تفص مجلس، مبلغ ۹۲۹/۸۵۳/۳۲۶/۳۲۲ تسهیلات از بانک ملی ایران دریافت نموده که برای دریافت این مبلغ، ۱۹۸/۲۵۶/۶۸۷/۸۶۶ وثیقه به این بانک سپرده است. با احتساب جرائم دیرکرد مرسوم در مقررات پرداخت تسهیلات بانکی، رقم فوق تاکنون به بیش از ۳ برابر افزایش یافته و بانک ملی ایران به دلیل کسری وثائق از دریافت مطالبات خود ناتوان مانده است.

۲۲- دیهیمی: به دلیل عدم درج نام کامل این بدهکار کلان بانکی، مشخصاتی از وی به دست نیامده است. دیهیمی مبلغ ۹۲۷/۴۶۱/۴۰۳/۳۸۲ تسهیلات از بانک ملی ایران دریافت کرده که برای دریافت این مبلغ، ۱۲۰/۶۵۱/۳۲۷/۵۸۷ وثیقه به بانک ملی ایران سپرده است. با احتساب جرائم دیرکرد مرسوم در مقررات پرداخت تسهیلات بانکی، رقم فوق تاکنون به بیش از ۳ برابر افزایش یافته و بانک ملی ایران به دلیل کسری وثائق از دریافت مطالبات خود ناتوان مانده است.

۲۳- تدین: از آقای تدین نیز به دلیل عدم درج نام کامل، مشخصاتی به دست نیامده است. تدین مبلغ ۹۳۲/۷۹۸/۰۷۳/۶۵۱ تسهیلات از بانک ملی ایران دریافت کرده که برای دریافت این مبلغ، ۱۵۱/۹۵۰/۵۶۲/۷۰۱ وثیقه نزد این بانک سپرده است. با احتساب جرائم دیرکرد مرسوم در مقررات پرداخت تسهیلات بانکی، رقم فوق تاکنون به بیش از ۳ برابر افزایش یافته و بانک ملی ایران به دلیل کسری وثائق از دریافت مطالبات خود ناتوان مانده است.
Banke-Melli-Iran-Amadnews۲۴- محمدحسین اویسی: وی مدیرعامل شرکت رنگین تولیدکننده رنگ‌های ساختمانی و صنعتی به آدرس تهران – بزرگراه لشگری جاده مخصوص کرج – کیلومتر ۷ – خیابان شانزدهم و هم‌چنین مدیرعامل شرکت قندیل ایران، تولید کننده لوازم خانگی، یخچال و فریزر خانگی و صنعتی به آدرس دفتر مرکزی: میدان ونک – خیابان خدامی – پلاک ۸۲ است. آقای اویسی مبلغ ۸۸۵/۲۲۵/۸۱۸/۰۷۲ تسهیلات از بانک ملی ایران دریافت کرده که برای دریافت این مبلغ ۲۲۹/۳۶۶/۰۰۰/۰۰۰ وثیقه نزد این بانک سپرده است. با احتساب جرائم دیرکرد مرسوم در مقررات پرداخت تسهیلات بانکی، رقم فوق تاکنون به بیش از ۳ برابر افزایش یافته و بانک ملی ایران به دلیل کسری وثائق از دریافت مطالبات خود ناتوان مانده است.

۲۵- مجید میرجعفری: وی ظاهرا به عنوان نماینده سرمایه‌گذار ترکیه‌ای در کارخانه‌های نساجی مازندران در قائمشهر فعالیت داشته است. سید مجید میرجعفری مالک و مدیر شرکت رم پیشگام، تولید کننده درب و پنجره pvc است که دفتر آن در سعادت آباد تهران است. وی هم‌چنین صاحب شرکت پولاد سای در شهر جدید پردیس است که بنا بر تحقیقات انجام شده، پرونده‌ای قضایی به دلیل «دریافت وام با اسناد جعلی» به اسم بیست نفر از کارگران این شرکت، از بانک مهر ایرانیان شعبه کرج دارد. میرجعفری مبلغ ۸۳۹/۳۱۶/۶۱۱/۵۸۶ تسهیلات از بانک ملی ایران دریافت کرده که برای دریافت این مبلغ ۵۷۳/۷۷۳/۷۸۴/۶۱۱ وثیقه نزد این بانک سپرده است. با احتساب جرائم دیرکرد مرسوم در مقررات پرداخت تسهیلات بانکی، رقم فوق تاکنون به بیش از ۳ برابر افزایش یافته و بانک ملی ایران به دلیل کسری وثائق از دریافت مطالبات خود ناتوان مانده است.

۲۶- علی شفیع زاده شوشتری: علی شفیع‌زاده مالک باشگاه استقلال اهواز است که سال‌هاست در خارج از کشور به سر می‌برد و کارهای مربوط به تیم را هم از طریق برادر و دیگر دوستانش رسیدگی می‌کند. برادران شفیع زاده جزو اولین نفراتی بوده‌اند که از بخش خصوصی وارد فوتبال ایران شده‌اند. علی و برادرش شهرام شفیع زاده ۱۲ سال پیش دو فعال اقتصادی در جنوب ایران بودند که کمتر کسی حتی نام‌شان را شنیده بود. آن‌ها در آبادان کارخانه نان فانتزی و دام و طیور داشتند و روی تیم آبی پوش استقلال اهواز دست گذاشتند. این دو برادر از روز ورودشان به فوتبال حرف و حاشیه کم نداشتند. آن‌ها با تاسیس شرکت‌های فرعی، به بهانه اداره تیم استقلال اهواز توانسته‌اند وام‌های قانونی دولتی دریافت کنند. برخی اخبار هم حکایت از آن دارد که «علی شفیع زاده» به پدر املاک ایرانی در دبی معروف شده است. وقتی بدهی‌های باشگاه استقلال اهواز بالا رفت و تیم با مشکلات جدی مواجه شد، این دو برادر از مسئولین دولتی قول‌هایی گرفتند. علی آبادی رئیس وقت سازمان تربیت بدنی قول ۱۰ هکتار زمین به استقلال اهواز داده بود. با این که در سال‌های اخیر هم‌زمان با سقوط استقلال اهواز به دسته پایین‌تر، شایعات زیادی از لیست سنگین بدهی‌های برادران شفیع زاده منتشر شده، در مهرماه سال ۱۳۹۲ نیز خبر «قول کمک میلیاردی علی شفیع زاده به باشگاه استقلال تهران» منتشر شده است. در دی‌ماه سال ۱۳۹۳ هم از شفیع زاده به عنوان یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های مالکیت استقلال یاد می‌شد. ضمن این‌که قرار بود با مساعدت شهرداری اهواز، زمینی را برای ساخت ورزشگاه اختصاصی استقلال اهواز آماده کنند. علی شفیع زاده مالک سابق باشگاه استقلال اهواز که از ابتدای سال ۱۳۹۲ در امارات ساکن است، در نوروز ۹۳ سفری بی سر و صدا به ایران داشت و پس از انجام برخی امور اداری به دوبی بازگشته است. در فاصله ماه‌های تیر تا مهر سال‌جاری هم اخباری از فروش و واگذاری باشگاه استقلال اهواز منتشر شده که ظاهرا این نقل و انتقال هم‌چنان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است. علی شفیع زاده در انتخابات مجلس ششم برای منصور قمر رییس اسبق تربیت بدنی آبادان تبلیغ می‌کرده است. اما پس از عدم موفقیت وی در راهیابی به مجلس و رهسپاری قمر به تربیت بدنی دزفول، پای شفیع زاده‌ها به ورزش باز شد. قمر هم در این سال‌ها باشگاه استقلال جنوب دزفول و وحدت خوزستان را به وجود آورد و مدیریت کرد و هم‌چنین در باشگاه استقلال اهواز در کنار برادران شفیع زاده فعالیت داشته است. منصور قمر محمل ورود شفیع زاده‌ها به ورزش فوتبال بود. وی کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال هم شد که صلاحیتش مورد تایید قرار نگرفت.
علی شفیع زاده مبلغ ۱/۰۷۳/۶۲۴/۱۹۳/۴۵۸ تسهیلات از بانک ملی دریافت کرده که برای دریافت این مبلغ حتی یک ریال نیز نزد این بانک وثیقه پرداخت نکرده است. با احتساب جرائم دیرکرد مرسوم در مقررات پرداخت تسهیلات بانکی، رقم فوق تاکنون به بیش از ۳ برابر افزایش یافته و بانک ملی ایران به دلیل کسری وثائق از دریافت مطالبات خود از آقای شفیع زاده ناتوان مانده است.

گفتنی‌است اسناد محرمانه «هیئت تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از نظام بانکی کشور» به صورت هفتگی در «آمدنیوز» منتشر خواهد شد.

 لینک کوتاه: https://wp.me/p6nXKU-2TY